24 Aralık 2011 Cumartesi

Contagion

Hatırlarsanız 2 yıl önce domuz gribi vakasıyla kayıplar yaşanmış ve yürekler korkmuştu. Elbette bu virüsün ülkemize geldiği anda bizde alarmda olmuştuk. Nitekim daha sonra korku geçmiş ve çeşitli spekülasyonlar dolaşmaya başlamıştı. İlaç sektörü ciddi suçlamalar almıştı. Contagion yapımı 2 yıl önce tanık olduğumuz durumu kısaca üstünden geçerek özetlemiş. Elbette başka bir hastalıkla ve başka boyutlarla. Yönetmen gerçekçi bir yaklaşımla konuya yönelmiş ama belki bildiğimiz ve yaşadığımız bir senaryo olduğundan etkisi azalıyor. Kaldı ki bu durumun anıları çok tazeyken bizi daha fazla etkilemeliydi. Herhangi bir dram veya büyük bir gerilim göremiyoruz. Finali bile tam anlamıyla gerçekleştiremiyor.

Filmin en büyük olumsuz yönü belki oyunculardır. Gwyneth Paltrow, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Marion Cotillard, Kate Winslet gibi birbirinden değerli oyuncular olunca haliyle bazı oyuncular geri planda kalıyor. Her ne kadar yönetmen bunu dengelemeye çalışmışsada bu sefer bazı oyuncuları nerdeyse unutuyoruz filmi izlerken.
Önemli yapımlara imza atmış yönetmen Steven Soderbergh tam anlamıyla başarılı bir film önümüze sunmuş diyemeyiz. Filmi izlerken hikaye sizi sarabiliyor ve realist bir yaklaşım var. Fakat filmin en büyük eksikliği sizi fazla etkilememesi. Oyuncuların hatrına izleyebilirsiniz ki izleyincede bu kadro neden böyle çarçur edilmiş diyebilirsiniz.

B-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder