14 Aralık 2011 Çarşamba

Drive


Hem eleştirmenler tarafından yüksek not alan hem de imdb puanı olarak büyük bir çıkış yakalayan Drive filmi şüphesiz ki oyuncularıyla, çekim kalitesi ve konusuyla başarılı bir yapım. Hatta bu yılın belkide en iyi bağımsız yapımı. Suç ve gerilimi bir yanda verirken aşk temasını ve fedakarlığıda güçlü bir şekilde önümüze sunuyor. Özellikle gerilim sahnelerini piyasada bulunan izle-unut klişesinin dışında veriyor. Görüntü yönetmeni büyük bir iş başarırken yönetmeninde gerilim teması izlenmeye değer. Sadece kamera açıları değil filmin ışık ayarıda çok iyi.
Son yılların parlayan yıldızları Ryan Gosling ve Carey Mulligan karşılıklı olarak iyi performanslara sahip diyebiliriz. Özellikle Ryan Gosling soğuk karakteriyle bir hayli dikkat çekiyor. Carey Mulligan tahmin ettiğimden biraz daha az görünsede yinede kendi sahnelerinde başarılı.      

Cliff Martinez'in imza attığı müzikler ise baştan sona bir şaheser. Özellikle 80'lerin müzik temelleri üzerine kurulmuş eşsiz bir ziyafet. Benim kişisel favori şarkım ve sanırım genel kitleninde tercihi Kavinsky ve Lovefoxxx'un seslendirdiği Nightcall parçası. Bunun yanında  Oh My Love ve  A Real Hero parçalarıda iyi. Fırsat bulursanız mutlaka dinleyin.

Akademi Ödülleri bu yıl bağımsız yapımları aday yapmayı düşünürse şüphesiz ki ilk gideceği adreslerden biri Drive filmidir
Yönetmeninden belki de beklenmeyecek bir çıkış. Sonuç olarak Drive filmi özgün bir anlatıma sahip. Bunun yanında finalinde iyi noktaya değinmesine rağmen herkesi tatmin etmeyebilir. Hatta film genel itibariyle bazı sinemaseverlere hitap etmeyebilir. Ama ben kendi adıma filmi çok sevdiğimi söyleyebilirim.

A-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder