24 Aralık 2011 Cumartesi

The Help

Oscar sezonun yaklaşmasıyla yavaş yavaş bu yarışa katılma niyetinde olan filmler gün yüzüne çıkmaya başladı. Tabi bununla birlikte yoğun eleştiriler, gişe endişesi, hayalkırıklıkları... Elbette bu yoğun dönemde beklentileri karşılamak bu işin ilk adımı. The Help filmine gelirsek dönemin siyah ve beyaz ayrımını çok iyi eleştirel bir dille anlatıyor. Burdanda ilk adımı başarıyla geçtiğini söyleyebiliriz. Özellikle iki ırk arasında olan hem birbirine bağlılık hem de uzaklık geniş bir çerçevede ele alınıyor. Bunuda filme farklı hikayeler katarak dram-komedi havasında hikayeyi daha da güçlendiriyor. Bazı dram sahneleri gerçekten güçlü.

Oyunculuklara gelirsek baştan sona mükemmel performanslar var. Emma Stone'dan Viola Davis'e , Octavia Spencer'dan Jessica Chastain'e adeta karşılıklı bir yarış havasındalar. Bunuda olumlu bir yönde söylüyorum. Özellikle oyunculuk dallarında Oscar'da rahat adaylık alabilirler.
Yönetmen Tate Taylor başarılı bir iş çıkarmış diyebiliriz. Özellikle yarattığı atmosfer ilgi çekici. Akademi Ödülleri'nde bu sene çeşitli adaylıklar alacağı kesin. Ama şu anda bu dallarda ne kadar başarılı olur bir muamma. ''En İyi Oyuncu'' dallarında şansları var ama ''En İyi Film'' dalında işleri biraz zor gibi. Çünkü bu sene oldukça güçlü rakipleri var. Neyse kısaca siz mesajlarla dolu bu eğlenceli ve dramatik hikayeyi kaçırmayın.

B+

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder