24 Aralık 2011 Cumartesi

The Ides of March...

Seçim dönemi hangi ülkede olursun olsun tüm ülkenin bizzat yoğunlaştığı ortak dönemlerden biridir. Hele bu dönem Amerika'da yaşanıyorsa sadece ülkenin değil tüm dünyanın ilgili konularından biri olur. The Ides of March yapımı seçim politikasını, stratejilerini ve kirli ilişkilerini irdeleyen bir yapım. Özellikle süreci ve ''Oyunu kuralına göre oyna.'' felsefesini fazlasıyla gözler önüne serebilmiş. İşlerin çirkinleşmeye başladığı bu noktada herkesin kozlarını ortaya dökmesi başarılı sahnelerle aktarılmış. Özellikle final sahnesini kendi adıma çok başarılı buldum. Filmi özetler nitelikte. Yalnız filmin şöyle olumsuz bir yönü var. En azından beklentide olanlar için güzel sahneler barındırmasına rağmen bizi tamamiyle büyüleyen kareler yok.

Son zamanların başarılı oyuncularından Ryan Gosling yine sustuğu anlarda adeta bir bıçak gibi eti delip geçiyor. Performansı ciddi derecede iyi. Bu sene Drive filmiylede büyük bir başarı sağlamıştı. Akademi'ye ''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında bu performansla aday olabilir. Ama Oscar sıkı kampanya isteyen organizasyon olduğundan ve bu sene popüler olarak aday olmaya niyetli bir çok oyuncu varken Ryan Gosling geride kalabilir. George Clooney'e gelirsek başkan adayı profiline oldukça yakışmış. Bunun yanında Philip Seymour Hoffman ve Paul Giamatti gibi önemli oyuncuları izleme fırsatı buluyoruz.
Yönetmen George Clooney iyi bir iş çıkarmış. Özellikle hikaye içine çeken ve sıkmayan bir yapıda. Oscar'da çeşitli adaylıklar alacaktır. ''En İyi Film'' dalında ödül alması çok zayıf bir ihtimal. Ama siyaset severler ve kaliteli bir film izlemek isteyenler için birebir.

B

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder