28 Aralık 2011 Çarşamba

Jodaeiye Nader az Simin


A Separation (Bir Ayrılık) 61. Berlin Film Festivali'nde ''En İyi Film'' başta olmak üzere ''En İyi Aktör'' ve ''En İyi Aktris'' kategorilerinde ''Gümüş Ayı'' ödülünü alarak büyük bir başarı yakalamıştı. İran'da geliri iyi olan Nader ve Simin boşanma eşliğindedir. Bunun üzerine Simin annesinin evine gitmesiyle Nader alzheimer hastası olan babası için bir bakıcı tutar. Olaylar bu noktadan sonra başlıyor. İrdeliği ilişkiler bakımından ''Bir Ayrılık'' filmi ayakları sağlam yere basıyor. Ek olarak işlediği aile değerleri, endişeler, korkular gibi yan öğeleride başarıyla veriyor. Özellikle bunu yaparkende dini yaklaşımları çok güzel örneklerle enjekte etmiş. İran'a farklı bir bakış açısıyla bakan yönetmen adeta buyrun size ''Çağdaş İran Modeli'' demek istemiş. Hakkını vermeliyiz ki bunu çok iyi bir şekildede yapmış.
Oyuncu kadrosuna baktığımızda her ne kadar oyuncuları tanımıyorsamda çok iyi performanslar sergilediklerini söyleyebilirim. Peyman Maadi, Leila Hatami, Sareh Bayat ve Shahab Hosseini karşılıklı çok iyi diyaloglara imza atıyorlar. 
Yönetmen ve senarist Asghar Farhadi bize kaliteli bir İran draması izlettiriyor. Bu sene Akademi'de ''En İyi Yabancı Film'' kategorisinde sıkı bir yarış çıkaracağı su götürmez bir gerçek. Fırsat bulursanız mutlaka bir göz atın.

A+

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder