29 Aralık 2011 Perşembe

Super 8


1982 yılında Steven Spielberg E.T.: The Extra-Terrestrial filmine imza attığında yediden yetmişe herkes tarafından beğenilmişti. Spielberg'ün ''Uzaylılar dostumuzdur.'' profili yıllar yılı hafızalarımıza kazındı. J.J. Abrams bundan 30 yıl sonra Spielberg'ün yarattığı profili günyüzüne çıkarmak istiyor. Plan iyi hoş, mekanlar güzel, atmosfer iyi, senaryo keyifli... Peki eksik nerde? Problem belkide ustanın izinden gitmek. Super 8 filmi attığı her adımda size şunu söylettiriyor ''E.T. filmini anımsatıyor.''. Dolasıyla çizdiği her tema bize bir kopya gibi geliyor. Yine sarsıntılı aile ilişkileri irdeleyerek belki de özlediğimiz çocuk kahraman dönemlerini tekrar yaşatıyor. İlişkiler yaşanan olaylar sonucu daha sıkı bağlarla örülüyor. Her ne kadar bu tarzda tanıdık gelse yinede özledik diyoruz. Sanırım filmi beğenmemizin tek nedenide bu. J.J. Abrams  özlediğimiz 80'ler atmosferini iyi yaşatıyor. 
Oyuncu kadrosunda haliyle üste bahsettiğim gibi çocuk oyuncular ön planda. Joel Courtney, Riley Griffiths, Ryan Lee, Gabriel Basso iyi seçimler. Üstlerine düşeni yapmışlar. Ama kadroda öyle biri var ki hem güzelliğiyle hemde oyunculuğuyla parmak ısırtıyor.  Dakota Fanning'in kardeşi Elle Fanning. Ablası iyi işler başarmıştı. Ama Elle Fanning öyle bir oynuyor ki ''Bu ablasını bile geçer.'' dedirtiyor. Umarım onu daha çok iyi projelerde izleriz.
Sonuç olarak yönetmen ve senarist J.J. Abrams izinden gittiği Steven Spielberg'ün yanında çömez kalsada bize özlediğimiz sinema profilini sunduğu için başarılı sayabiliriz. 

B

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder