18 Ocak 2012 Çarşamba

Bir Zamanlar Anadolu'da


Geçtiğimiz günlerde Cannes film festivalinde Jüri Büyük Ödülü kazanan ve birkaç gün öncede Siyad ödüllerine damgasını vuran Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi Bir Zamanlar Anadolu'da beklentilerimi tam anlamıyla karşıladı. Özellikle bir dönem taşra konularına inen yönetmenimiz yine bu yapımında eski günlerine dönüyor. Kendisi bir fotoğraf sanatçısı olduğu için çoğu zaman sinemayı bir fotoğraf karesi gibi anlatmaya çalışmış aynı kareye birden fazla duyguları taşımıştır. Nitekim bu filmindede aynı duyguları işlemeyi başarmış. Önceki filmlerine göre bol diyaloglu ve süresi bir hayli uzun(150 dk.) filmini şöyle anlatıyor: ''Nasıl ki bir roman 600 sayfa olabiliyorsa, ben de bilinçli bir şekilde hikayemi bu kadar uzun tutabilmek istedim, pişman olduğum, atmak istediğim tek bir kare bile yok."
Film kasaba'da işlenen bir cinayetin gizemiyle başlıyor. İlk yarıda cesedi bulma yolunda bozkırlarda başlanan macera müthiş teknik bir dille anlatılıyor. Gece çekimleri tek kelimeyle harika.(Özellikle ışıklandırma) Polisiye-Gizem türünde bu yarıda oldukça başarılı olduğunun altını çizerken bu sahnelere hayran kaldığımı itiraf etmeliyim. İkinci yarısında yani her şeyin çözüldüğü kısma gelirsek daha çok gizemin ve heyecanın azaldığı bölüm diyebiliriz. Fakat yine yönetmenimiz burdada uzun sekanslarla bize eşsiz bir sinema tadı verebiliyor. 
Muhammed Uzuner, Yılmaz Erdoğan,  Fırat Tanış, Ahmet Mümtaz Taylan, Taner Birsel gibi başarılı oyuncuların kadroda olması büyük avantaj. Özellikle Fırat Tanış'ın karakteri izleyicide bir hayli gizem bırakacak bir karakter. Nitekim N.B. Ceylan senaryoyu yazarken bu karakter için aklında olan tek isim Fırat Tanış'mış. Başarıyla rolünün üstesinden geliyor. 
Sonuç olarak; Sinemamızı yurtdışına tanıtmakta büyük işler başaran N.B. Ceylan bir kez daha alkışı hakediyor. Yine kendi deyimiyle hayatın bir kesitinden bir parça sunuyor. Klasik bir hikayeyi kendi tarzıyla işleyen yönetmenimiz ortaya iyi bir iş çıkarıyor. Ama itiraf etmeliyim ki daha önce N.B. Ceylan filmi izlemeyenler varsa öncelikle daha kısa süreli bir filmiyle başlasınlar. Nitekim bu filmi izleyip izlememe kararını sonra versinler.

A

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder