27 Ocak 2012 Cuma

The Descendants


Sinema dünyasında deyim yerindeyse kendi tarzını oluşturan Alexander Payne son filmiyle yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Filme gelmeden önce biraz yönetmenden bahsetmek istiyorum. Alexander Payne sıkça görülebilecek olaylara farklı lezzetler ekleyebilen bir yönetmen. Anlatımında daha çok mizahi ve eleştirel naiflikler vardır. Özellikle bu anlamda yardım aldığı öğeler ise gençlik, aile ve maceralardır. İlk izlediğim filmi Election daha çok gençlik teması üzerineydi. Karakterlerin erdem üzerine gelgitleri çok iyiydi. About Schmidt filmine gelirsek ki bu da zevkle izlediğim bir yapıtıydı. Yıkılmakta olan bir aile profilini çok iyi işlemişti. İki dostun arasındaki bağı anlatan Sideways ise Payne'nin tarzıyla süslenmiş bir yolculuk hikayesiydi.

Bu yıl baya övgü alan The Descendants filmi ise yönetmenin önceki filmlerinin karışımı diyebiliriz. Aslında Payne'in her filminde öğeler birbirine çok benzerdir. Eşinin kaza geçirmesi sonucu birden aile ilişkilerinin ne kadar karmaşık bir hal aldığını anlayan bir babanın öyküsüyle film başlıyor. Bundan sonraki evrelerde film bir aile filmine dönüyor. Genç kuşağın olaylara bakış açısı, birbirini anlamaya çalışan karakterler ve bir yolculukla film bildiğiniz Alexander Payne filmine dönüşüveriyor. Payne yine arada ufak tefekte olsa Amerikan yaşam tarzının gittiği yöne doğru ufak eleştiriler sunuyor. 
       
Hollywood'ta özellikle yaş ilerledikten sonra oyuncular baba ya da anne profiliyle karşımıza çok gelirler. Durum böyle olunca orta düzeyli filmlerde orta düzey performanslar olur. Sanırım bu tanım arasına girmeyi reddeden George Clooney baya sıkı bir iş çıkarmış. Bu sene Akademi'de başarısını tescillendirebilir. Genç oyuncu Shailene Woodley'de hiç fena sayılmazdı.
Bu yıl Akademi Ödülleri'ne 5 dalda aday olan The Descendants filmi Alexander Payne'in önceki filmlerinin tadında bir yol izliyor. Aslında birkaç ay önce Oscar'da bu kez Payne'in şeytanın bacağını kıracağı konuşulsada The Artist filminin çıkmasıyla işler biraz karıştı. Son derece güçlü bir rakip kazanıldı. Kısacası eğlenceli bir hikaye ve finalinde güçlü bir aile dramı izlemek isteyenler izleyebilir.

B

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder