11 Ocak 2012 Çarşamba

Tinker Tailor Soldier SpyJohn le Carré'nin aynı adlı kitabından uyarlanma ve bir dönem dizi olarak çekilen Tinker Tailor Soldier Spy filmi ilk fragmanı yayınlandığından beri merakla beklediğim bir yapımdı. Bugün filmi izleme şerefine nail olmuşken geçen gün izlediğim Moneyball filmi gibi beklentilerimin altında kaldı. Film kötü mü? - Elbette hayır. Ama beklediğim gibi olmadığıda kesin. Konu 1950'lerde geçen Soğuk Savaş dönemini ele alıyor. Özellikle dönem gerilimini, gizli kapılar arkasında oynanan oyunları çok iyi irdeliyor. Benim açımdan filmin eksikliği iyi bir konuya sahip olmasına rağmen yeterince etkileyici sahnelere imza atamaması. Başlamadan önce çok keskin sahneler izlemeyi beklesemde gayet düz sahnelerle ilerliyor. Bu yüzden ara ara sıkabiliyor. Merakla beklediğim İstanbul sahnelerine gelirsek gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.
Oyuncu kadrosu birbirinden değerli ismi barındırıyor. Gary Oldman daha çok ruhani bir karakterde. Çok suskun ve ne yapacağı belirsiz bir rolde. Oscar'da ''En İyi Erkek Oyuncu'' kategorisine aday olacaktır. Jest ve mimikleri öne çıkmadığı için ödülü alamayabilir. Kendi adıma performansını çok başarılı buldum. Ona eşlik eden John Hurt, Colin Firth, Ciarán Hinds, Mark Strong, Tom Hardy, Toby Jones gibi güçlü oyuncular rollerinin hakkını fazlasıyla veriyorlar.
Yönetmen Tomas Alfredson kısmen iyi bir çıkış yakaladı. Film özellikle çeşitli ödüller alabilecek nitelikte. Oscar'dada bu sene adaylıkları alacaktır. Ama dişe dokunur bir ödül alır mı bilinmez. Etkileyicilikten uzak olsada özellikle casusluk ve politika gibi filmleri seven seyircilerin kısmen seveceğini düşünüyorum.

A-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder