12 Şubat 2012 Pazar

The Departed Soundtack: Suç'un Müziği

Sinemanın ender bulunan ustadlarından Martin Scorsese en sevdiğim yönetmenlerden biridir. Kendisini tanıyanlar bilir ki ustad suç türünün nadide yönetmenlerindendir. 2005 yapımlı The Departed filmi benim için oldukça önemlidir. Hatta Akademi Ödülleri'nde ''En İyi Film'' başta olmak üzere 4 dalda ödülde almıştır. Elbette asıl noktamıza gelelim:) 

Filmin bestecesi hepimizin yakından tanıdığı isim Howard Shore. Müziklerini yaptığı bazı filmler ise Se7en, The Game, Ed Wood, Gangs of New York, The Lord of the Rings Serisi, The Aviator gibi eşsiz filmler. Kendisi 3 Oscar heykelciğinede sahip. Martin Scorsese ile sık sık çalışan Howard Shore onun kafasındakileri tereddütsüz çok iyi bir şekilde yansıtan bir isim. Scorsese''in suç dünyasına farklı dokular dokuyan bir besteci. 

Albüme gelirsek filmin girişinde Cops or Criminals adlı parça bir kedi fare kovalamacasını işaret eden bir tango oyunu adeta. Howard Shore ilerleyen dakikalarda The Departed Tango parçasındada aynı ezgileri kullanmış. Şunu diyebilirim çok sakin ama filmin atmosferini ve oynanan oyunu çok iyi betimleyen bir parça. 
Not: Bu parçanın videosuz bir versiyonunu buraya atamadığım için filmden görüntüler mevcut. Filmi izlemeyenler haberiniz olsun! Spoiler içerir.
Konu daha gelişme evresine girmeden filmin girişi sayılacak bir yerde Dropkick Murphys'ün seslendirdiği I'm Shipping Up To Boston eseri bize büyük bir dinamiklik getiriyor. Filmin ilerleyen kısımlarında da karşımıza çıkıyor. Kesinlikle dinlemekten bıkmadığım parçalardan biri. 
Her şeyin karıştığı bir anda Scorsese'in yarattığı aşk çıkmazı işleri daha da karıştırıyor. Bu anlarda bize eşlik eden şarkı ise Comfortably Numb eseriyle Rogers Waters feat. Van Morrison & The Band bize müthiş bir müzik şöleni yaşatıyor. Bu da vazgeçilmezlerimden biri.
Filmi izleyenler az çok müzikleriyle aşinadır. Sevebileceğiniz tarzda. Ayrıca albümde The Rolling Stones ve The Beach Boys'tan birer şarkı mevcut. Dediğim gibi Scorsese'in suç dünyasını sevenler genelde onun ilgi duyduğu Rock'n Roll temasınıda severler.

İyi dinlemeler...

2 yorum:

  1. ellerinize sağlık, bu filmi izlerken son sahne ve 2. soundrack aklımda uzunca kalmış, zmanında çok dinlediğim bu soundtrackı burda görmek güzeldi

    YanıtlaSil
  2. Ben teşekkür ederim yorumunuz için:) The Departed incelikli soundtrack çalışmalarından biridir.

    YanıtlaSil