28 Şubat 2012 Salı

Edebiyattan Sinemaya: Pride and Prejudice


İngiliz Edebiyatının önemli isimlerinden olan Jane Austen'in Pride and Prejudice romanı kuşkusuz ki Klasik Edebiyatın en önemli eserlerinden biridir. Türkçe'ye Aşk ve Gurur adıyla çevrilen kitabı daha çok bu isimle tanırız. Ama bazı yayınevleri Gurur ve Önyargı (ki orjinal çevrimi budur.) diye çevirmiştir. Kitabın orjinal adındanda anlaşılacağı gibi ana tema iki önemli öğe üzerine kurulmuştur. Bir yanda insanoğlunun belki yaradılışından beri özünde olan gurur, diğeri ise birçok kapının kapanmasını sağlayan önyargı. İtiraf etmeliyim ki çevirdiğim her sayfada büyük bir akıcılık vardı. Yazar dilini oldukça akıcı bir şekilde kullanmış. Tabi burda yayınevi çevirilerinin etkenide inkar edilemez. Karakter tasvirleri oldukça güçlü ve kurgusu ise olduça sağlam. İnsanın bir takım duygularını bu satırlarda bulacağına inanıyorum. Kısaca göz kırpmadan zevkle okunabilecek klasik bir eser.
Filmine gelirsek ise çeşitli sinema ve dizi versiyonları var. Ama burda hepimiz hangisinden bahsedeceğimi biliyoruz. Yönetmenliğini Joe Wright'ın yaptığı 2005 yapımı ve 4 dalda Oscar'a aday olan filmden bahsedeceğim. Kitabın orjinal isminden sinemaya uyarlanmıştır. Joe Wright'ın ilk uzun metrajlı filmidir. Güçlü bir uyarlama diyebiliriz. Elbette olaylar kitaptan daha hızlı gelişmeye başlıyor. Yönetmen bütün olaylara değinmeye çalışmış. Özellikle Wright'ın dönem sinemasını burda anlatma becerisi ortaya çıkıyor. Dönemi çok iyi yansıtmakla kalmayıp kamerayı çok iyi kullabilmiş. (ki sonra ki filmlerindede bu başarı vardır.) bknz. Parti Sahnesi... Filmde kullanılan müzikler ve geçişlerde oldukça başarılı. Filmin tek eksiği varsa o da bana göre ''Önyargı'' temasını yeterince güçlü kullanamamış olmasıdır. Daha doğrusu kitabın bu noktasındaki başarısına ulaşılamamış. Çünkü kitapta önyargı uzun bir dönemde yavaş yavaş filizlenmeye başlayıp ve sonrasında çok güçlü bir tesir gösteriyordu. Fakat filmde hemencecik olup bitiyor. Belki filmin süresinden kaynaklanıyordur. Burda biraz film uzatılabilirdi. Onun dışında filmin pek bir eksikliğini görmedim.
Kısaca hem kitap olarak hem film olarak rahatlıkla okuyup, izleyebileceğiniz bir eser. Hatta daha bu eserlerle tanışma fırsatına nail olamamışsanız bence durmadan bir an önce ulaşmaya çalışın. 

İyi Okumalar...
İyi Seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder