23 Şubat 2012 Perşembe

My Week with Marilyn


Sinemada bir ikon haline gelen Marilyn Monroe'un kısa yaşamından kısa bir kesit. Filmimiz 1957 yılında Marilyn Monroe ve Laurence Olivier başrollerini paylaştığı The Prince and the Showgirl yapımının hem kamera önünü hem de arkasını inceliyor. Marilyn Monroe her ne kadar kameralar önünde ışık saçsa da çoğumuzun bildiği gibi sarsıntılı bir yaşamı olmuştur. Üstelik buna korkularda eklenince gerilimli gelgitlerin yaşanılması kaçınılmaz bir gerçekliğe dönüşmüştür. 
Teknik anlamda filmin herhangi bir sorunu yok. İdeal bir süre, başarılı bir sinematografi, sorunsuz mekan ve kostümler. Hikayenin yer yer karakter derinlenmesine inmesi başarılı olsa da birazda bu durum havada kalıyor. Burda çizilen ''Her şeyin nedeni: Korku'' teması pasif durup fazla eşelenmemiş. Daha doğrusu bir sonuca bağlanmamış. Belki hikayenin kısa bir dönemi ele alması bu yüzden belirli aksaklıklar yaratmıştır. Olumsuz ilişkilerini, sağlık sorunlarını ve bununla beraber gelen depresif anlarını daha ayrıntılı görmek isterdim.
Michelle Williams doğru bir tercih. Karakteri çok iyi taşıyor. Marilyn Monroe'un yaşamını kavramakla kalmamış performansına kendi yorumunuda katabilmiş. Bu nedenlede ortaya sağlam bir oyunculuk çıkmış. Eddie Redmayne pek sırıtmamış. Özellikle böyle büyük performanslar karşısında çuvallamamak en büyük başarıdır. Kenneth Branagh, Toby Jones, Judi Dench ve Julia Ormond gibi yetenekli isimler filmin başarısını daha da artırmış. Hayranı olduğum Emma Watson'ı ise burda görmek hoştu. Kısa rolü olsa da bu denli başarılı oyuncuların  arasında mutlaka deneyim kazanmıştır.
Durumu özetlemek gerekirsek yönetmen Simon Curtis bir starın yaşamını eksiklikler içersede iyi kotarmış. Daha ayrıntılı işlenmesinden yana olsamda sinemaseverlerin rahatlıkla izleyebileceği bir film.

B

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder