28 Mart 2012 Çarşamba

Barry Lyndon Soundtrack: Klasiklerle Büyülemek


Sinemanın dehalarından Stanley Kubrick'in 1975 yapımı Barry Lyndon filmi adeta insanı büyüleyen bir resim gibi. Hikaye 18. yüzyılda  Yedi Yıl Savaşları sırasında geçmektedir. Bu Redmond Barry'nin bir yükseliş ve çöküş dramıdır. Barry Lyndon ile ilgili film eleştirim blog'ta var. Stanley Kubrick her zaman ki gibi her şeyin mükemmel olması için yoğun çaba vermiştir. Mekanlardan tutunda filmde bulunan tablolara kadar büyük bir uğraş vermiştir. Hatta filmde hiç yapay ışık kullanmayıp sadece mum ışığında çekimler yapmıştır. Elbette Kubrick müzik bölümünüde ayrı bir önem vermiştir. Kendisi klasik müzik hayranı olarak bu filmde klasik müziğe yer vermiştir. Çoğu ustadın muhteşem eserlerini bir araya getirerek bize bir şölen yaşatmıştır.

Müzik bölümün başında Leonard Rosenman bulunmakta. Rosenman ve Kubrick büyük bir iş birliği içinde müzikleri seçmiştir. Hatta Leonard Rosenman o yıl Oscar'da En İyi Film Müziği ödülünü almıştır.

Filmin tema müziği Georg Friedrich Haendel'in Sarabande eseridir. Giriş ve bitişte olmak üzere filmin çoğu yerinde çalmaktadır. Başka bir sözle filmin ruhunu taşıyan parçadır. Özellikle filmde birkaç versiyonu mevcut. Benim tüylerimi diken diken eden enfis bir eser. Burda paylaştığım versiyon ise finalinde çalan kısımdır. (Bu diğer versiyonların bir kısmınıda içine almakta.)
İkinci parçamız Sean O'Riada'dan Women Of Ireland. Adında anlaşılacağı üzere İrlanda ezgilerini çok iyi sentez edip dinleyecilere sunuyor. Redmond Barry aşk semalarında gezdiğinde sık sık bu ezgiyi duyuyoruz. Bu parçanında filmde birkaç versiyonu var. En genelini paylaşıyorum. 
Bir sonra ki parçamız finalde çalan Franz Schubert'in Piano Trio In E Flat, Op. 100 adlı eseri. Her şeyin ironik bir tabloya dönüştüğü sırada bu tabloyu çok iyi ifade ediyor. 
Soundtrack albümünde  Wolfgang Amadeus MozartFredrick the Great, Antonio Vivaldi, Giovanni Paisiello gibi ustadlardanda parçalar var. Klasik müzik severler için keyifle dinlenesi bir albüm. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder