22 Mart 2012 Perşembe

A Dangerous Method


David Cronenberg'in sinemasına fazla hakim olamasam da aralarında izlediğim ve beğendiğim  bilim-kurgu yapımı The Fly, suç ve gerilim filmleri A History of Violence ve Eastern Promises var. Özellikle yönetmenin A History of Violence eseri hayranıyımdır. Elbette A Dangerous Method filmi geçen yılın beklenen filmlerindendi. Ne yazık ki film yönetmenin daha önce çıktığı çıtanın altında kalan bir film. Yer yer sıkabiliyor ve bazı yerlerde hikayeyi aktarmada yetersiz kalıyor.
Filmin konusu psikoanalizin yeni uygulanmaya başladığı yıllarda geçiyor. Tabi hikayenin içerisinde bu kuramın babası Sigmund Freud ve çalışma arkadaşı Carl Jung var. Ayrıca o dönem kendilerine bir hasta olarak gelen sonradan meslektaş oldukları Sabina Spielrein ise konunun odak noktası. Her ne kadar psikolojik odaklı yapımları ve karakterleri sevsemde ne yazık ki A Dangerous Method filmi için aynı şeyleri anlatamayacağım. Çünkü bırakın karakter derinliklerine inmesini konuyu bile tam olarak aktaramıyor. Senaryo düzensiz ilerleyip size vakit kaybı gibi geliyor. Teknik olarak dönemini iyi yansıtmasına rağmen dönemin zihniyetini anlatmada oldukça aciz bir yapım. 
Keira Knightley'ı sevsemde burdaki oyunculuğu oldukça abartılı. Haliyle böyle olunca göze batıyor.  Özellikle filmin ilk yarısında bu sizi sinirlendirecek cinsten. Karakteri yeterince özümsediğini düşünmüyorum.  Viggo Mortensen ve Michael Fassbender oyunculuk olarak filmi kurtarıyorlar. Özellikle Vincent Cassel'in canlandırdığı Otto karakteri çok havada kalıyor. Kendisini görmemiz ve kaybolması bir oluyor.
Yönetmen David Cronenberg'in eski yapımlarını izlemeye çalışacağım. Fakat önceki izlediğim yapımları ile karşılaştırırsak A Dangerous Method baştan savma, etkileyicilikten uzak bir film. Yönetmenin ve oyuncuların hatırına izlenebilir ama çok büyük bir beklentide olmamakta fayda var.

C+

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder