27 Mart 2012 Salı

Eden Lake


Eden Lake konusu itibariyle klişe bir başlangıç yapıyor. Bir çift tatile gider ve ummadıkları olaylar dizisi onların tatilini kabusa çevirir. Konu göze çok bilindik geliyor değil mi? Yönetmen James Watkins klişe bir tohumla yola çıksa da aslında yapmak istediği klişeleri bozmak. Bundan sonra yaşananlar dengesiz bir hal alıyor. İlginçtir ki yönetmen klişe çizgisinin üzerinden gidip gelmekte. Ara ara çoğu filmde rastladığımız sahneler görsekte çoğu zamanda farklı bir çizgi yakalıyor. Filmi gerilim türünde değerlendirirsek başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü bir noktadan sonra öyle bir tempo yakalıyor ki nefes aldırmıyor. Özellikle anti karakterlerle sinirlerimizle oynamayıda çok iyi başarıyor. Öte yandan korku türü olarak bakarsak ki film korku filmi değil sadece türün çok az öğelerini barındırmakta. Ayrıca bu tür filmlerin en büyük eksikliği olan dramı gerçektende hissettiriyor. Bu yüzden ayrı bir alkışı hakediyor.
Kelly Reilly'nin performansını beğendim. Michael Fassbender ise akıllarda kalabilecek bir oyunculuk sergiliyor. Şu anda herkesin bildiği gibi günümüzün en iyi oyuncularından. Öte yandan çocuk oyuncuların performanslarıda küçümsenecek cinsten değil.

Yönetmeni tebrik ediyorum. İşin üstesinden gelmiş. Filmi rahatlıkla tavsiye edebilirim. Sanırım filmi sevmeyen çok az kişi çıkar. 

B-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder