12 Mart 2012 Pazartesi

The Rum Diary


Hunter S. Thompson'ın kitabından uyarlanma The Rum Diary filmi geçtiğimiz yılın beklenen filmlerindendi. Bir hatırlatma yapmak gerekirse yine aynı yazarın başka kitabından uyarlanma 1998 yapımı Terry Gilliam yönetmenliğindeki Fear and Loathing in Las Vegas filmindede Johnny Depp oynamıştı. Aslında Johnny Depp yazar Hunter S. Thompson'ın hayranı. The Rum Diary filmi nitekim onun ısrarı ve yapımcılığı ile çekilmiştir. Filmden bahsedecek olursam 1960'larda New York'tan Porto Rico'ya gelen gazeteci Paul Kemp yerel bir gazeteye başvurur. İşe alındıktan sonra hayatının çevreleyen bir dizi trajik-komik durumlar gerçekleşmeye başlar. Ama Paul'un daha önce çözmesi gereken sorunu kendini bulma arayışıdır. (Alkol bağımlılığını unutmamak gerek.)
Film çıktıktan sonra pek olumlu eleştiriler almadı. Beklentiler biraz hayalkırıklığına uğradı. İster istemez bende hem eleştirmen yorumları ile hemde çeşitli sinemasever yorumları nedeniyle beklentileri bir hayli düşürdüm. Aslında çoğu kez işime yarayan bir durumdur. Bir filmi beklentilerinin üstünde bulmak sevindirici bir durum olsa gerek. Neyse uzatmayalım. İşin açıkçası filmin en büyük sorunu gazeteci Paul Kemp'in yeterince ilginç bir yaşamı olmaması. Gayet olağan gerçekleşebilecek bir olaya tanık oluyor. Filmi izleyenler ne olayı diyebilirler. Haklılar yaşanılan durum ne ölçüde olay sayılırsa o kadar diyelim. Hikaye belirli mesajlar vermiyor değil. Ama bu da seyirciye ne kadar yansır emin değilim. Konu finalinde havada kalıyor. Şunu da belirtmeliyim ki filmi izlerken sıkılmadım. Hatta keyif aldığım sahneler oldu.
Johnny Depp'in oyunculuğunu tartışmaya gerek yok. Karakterin ara sıra çılgın sekanslarını çok başarılı aktarıyor. Özellikle Depp Michael Rispoli ile iyi bir kimya oluşturmuş. Karşılıklı başarılı sahnelere imza atıyorlar. Amber Heard ve Aaron Eckhart'ında pek akılda kalacak oyunculukları yok. 
Yönetmen Bruce Robinson bence keyifli bir iş çıkarmış. Eğer büyük bir beklentiye girmezseniz Porto Rico'nun eşsiz manzaraları ile keyifli bir film izleyebilirsiniz. Aksi halde sinemanın sanat yönüyle ve sinemaya katkı adına bir şey beklerseniz hüsrana uğrayabilirsiniz.

B-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder