24 Mart 2012 Cumartesi

We Need to Talk About Kevin


Kevin anlaşılması zor çocuk...
Onu tanımlamak için belki herhangi bir kelime bulamayız. Fakat karakterinin çok küçük detaylara bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için belki hikayenin en başına dönersek daha doğru olur. Adeta slow-motion tekniğiyle en baştan başlamak gerekiyor. Yavaş ve ağır. Kevin ateşli bir sevişmenin ardından dünyaya olan yolculuğuna başladı. Annesi hamilelik döneminde düşünceliydi. Kevin doğdu ve sürekli ağladı, ağladı ve yine ağladı. Kevin konuşma çağında sustu. Sadece annesini izliyordu. Kevin daha da büyüdü. Konuşmaya başladı ama bu kez sinirliydi. Öyle ki annesini sinir edebilecek bir düzeyde. Kevin şiddetle tanıştı. İlk yalanını söylemeye başladı. Kevin bir yetişkin oldu. Çok zeki, kurnaz ve oyunlar çeviren bir genç oldu. Kevin kendini buldu...
Geçen sene yayınlanmasıyla birlikte We Need to Talk About Kevin yapımı kendince bir beğeni kitlesi oluşturdu. İyi eleştiriler aldı. Hatta ödül törenlerinde adı anılmaya başladı. Bunun üzerine elbette bende bir beklentiye girdim. Ne çok hüsrana uğradım ne de büyülendim. Filmin kurgusu yine karmaşık diye adlandırabileceğimiz türde. Artık çoğu filmde kullanıldığı için bir özgünlüğü kalmadı. Buna rağmen bu kurgu türünde geçişleri iyi yapabilmek çok önemli. Nitekim bunu başaran yapımlar yine kendince bir özgünlük kazanabiliyor. We Need to Talk About Kevin filmide geçişleri ile başarılı sayılabilir. Filmin belirli zaafları var. Örneğin Kevin'in küçüklüğünden başlayarak bize verilen gerilim bir yerden sonra sıkmaya başlıyor. Yani baştan merak ettiğimiz asıl olayın heyecanını finale doğru fazla hissetmiyoruz. Ayrıca müzik kullanımları bazı yerlerde çok iyi olsada bazı yerlerde bana çok uyumsuz geldi. Nihayetinde müzik evrensel olduğu için burda herkes farklı görüşlerde olabilir.
Tilda Swinton ve Ezra Miller karşılıklı çok iyi oyunculuklar çıkarıyorlar. Bu konuda herhangi bir kusur yok. Ayrıca çocuk oyuncu Jasper Newell'de çok başarılı. Bu kadarını beklemiyordum. 

Özetlersek gerilim-suç türünü sevenler izleyebilir. Fakat uzun bir karakter incelemesi olduğu için ara ara sizi sıkabilir. Sanırım bunun dışında pek söyleyebileceğim bir şey kalmadı. 
Keyifli seyirler...

B

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder