15 Nisan 2012 Pazar

The Apartment


Billy Wilder'ın sinemasıyla tanışmam yanılmıyorsam Sunset Blvd. filmiyle oldu. Filmin girişinde büyük bir heyecana kapılsamda film bittikten sonra pek memnun kalmadım. Film-noir türünün belki en önemli yapımlarından biridir. Fakat sizde bilirsiniz ki bazı filmler ne kadar iyi olsa da ısınamadınız mı başarısını ne kadar kabul etsenizde olmuyor. Ondan sonra Double Indemnity filmini izleme fırsatı buldum. Senaryosunu oldukça başarılı. Gerçi Sunset Blvd. filmindede aynı şeyi söylemek mümkün. Özellikle Double Indemnity biraz daha keskin bir suç filmi olduğu için daha fazla hoşuma gitti. Ardından bir Billy Wilder mucizesi ile tanıştım: Some Like It Hot... Kelimelerin kifayetsiz kaldığı filmlerden biridir. Romantik-komedi türünün en iyi örneklerindendir. Bugün ise The Apartment filmiyle tanıştım.
The Apartment bir talihsizin hiç kimseye hayır diyemediği olayların çıkmazı. Her şey bir apartman dairesinde dönüp dolaşır. Aslında kahramınız ne kadar durumdan hoşnut olmasa da içten içe kendi amaçları var. Zaten filmde bu çok açık işleniyor. Bu kadar spoiler yeter sanırım. Olay örgüsü bir apartman dairesi üzerinden geçtiği için haliyle mekanın önemi çok fazla. Burda tercih edilen mekanın başarısı adeta tüm filmin ruhunu oluşturuyor. Bunu içtenlikle söylüyorum ki mükemmel bir tercih. Filmin senaryosu ise insanı ekrana tamamiyle bağlıyor. 
Daha önce yönetmenin izlediğim Some Like It Hot filminde önemli bir karakteri Jack Lemmon canlandırıyordu. Fevkalade bir performanstı. Bu yapımın başrolünde olan Jack Lemmon yine samimiyeti ile ayakta alkışlanmayı hakediyor. Shirley MacLaine ise tam anlamıyla kusursuz bir güzellikte. Sadece bu güzelliğini izlemeniz bile az şey değil. Unutmayalım yan rollerdeki oyuncularda işini layıkıyla yerine getiriyorlar.

Benim söyleceklerim bu kadar. Billy Wilder büyük bir sinemacı ve filmleri rahatlıkla izlenilebiliyor. İzlerken yüzünüzde tebessümlerle ve bu filmi seçtiğiniz için oluşan gönül rahatlığıyla memnun kalacaksınız. Romantik, komedi ve dram karışımı enfis bir film.

A+

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder