10 Haziran 2012 Pazar

Albert Nobbs

Geçtiğimiz yıl kısmen ödül törenlerinde adından söz ettiren ama pekte umduğunu bulamayan Albert Nobbs kısmen ağır eleştirilerde almıştı. Açıkçası filmi izleme cesaretini bu yüzden bir süre kendimde bulamadım. "Gün bugündür." deyip beklentileri en azami seviyeye indirip filme başladım.  Albert Nobbs'u sandığımdan daha izlenilir buldum. Özellikle ilk yarısında akıcı bir hikaye olduğunu da söyleyebilirim. Fakat gelin görün ki süre ilerledikçe adeta bir tuzağa düşüyor. Başlarken ki merak ettiğiniz olayların gelişimi sizi sıkmaya başlıyor. Yavaş yavaş saatinize bakmaya başlıyor ve bitmesini bekliyorsunuz. Aslında Albert Nobbs'un problemlerinden biri yeterince karakter derinliğini sağlayamaması. Ortada biraz daha sağlam işlenirse iyi bir hikaye var. Fakat bazen karakterlerin derinliklerini yakalamışken ardından bu derinlik kaybolabiliyor. Dolasıyla Albert Nobbs birtakım mesajlar için izlenibilir lakin filmin kalıcılığı konusunda aynı düşünceleri paylaşamıyorum. Buna rağmen teknik anlamda bir kusur göze çarpmıyor. (Mekan, kostüm, makyaj, ...) Yakaladığı atmosfer olarak bir başarı var. Zaman zaman dramatik sahnelerde sunmayı becerebiliyor.  
Glenn Close'un oyunculuğu filmin en önemli artısı. Bir erkeği canlandırmak kolay olmasa gerek. Glenn Close'un bunun altından kalktığı aşikar. Genç yetenekler Mia Wasikowska ve Aaron Johnson'da olabildiği kadar iyiler. Yine bir erkeği canlandıran Janet McTeer'de adından söz ettirecek bir performans ortaya koyuyor.

Kadının 1800'lü yıllardaki Avrupa'da toplumsal yeri hakkında bilgi verecek, ders çıkartılacak ve birazda bizim üzerine düşünmemizi sağlayacak bir film. Fakat filmin kalıcığı konusunda dediğim gibi emin değilim. Yıllar sonra bir köşeye atılıp unutulabilir. Yer yer sığ işlenmiş bir hikaye. Verdiği mesajlar doğrultusunda ya da oyunculuklar için izlenilebilir. Lakin büyük bir beklentiye girmemek yararlı olacaktır.

C+

4 yorum:

  1. izlemeyi düşünüyorum ilk fırsatta. yazdığın gibi bir film çıkacak muhtemelen :)

    YanıtlaSil
  2. Yani yer yer güzel konulara değiniyor, Teknik olarak bir kusur yok. Fakat akıllarda yer edinecek bir yapım değil. Muhtemelen unutulur gider. Finalinide hakkıyla işleyememişler. Bende sırf Close'un oyunculuğunu merak ettiğim için izledim.

    YanıtlaSil
  3. evet aynı fikirdeyim. bakalım izleyince yazarım düşüncelerimi :)

    YanıtlaSil