25 Haziran 2012 Pazartesi

Kefaret: Modern Bir Klasik

İngiliz Edebiyatı'nın modern yazarlarından kabul edilen Booker Ödüllü Ian McEwan'in Atonement kitabı okuyan herkes gibi beni de altüst etmiştir. Türkçe'ye Kefaret olarak çevrilmiştir. (Orjinal çevrimdir.) Eser hakkında konuşulacak çok şey var. Ben dilim döndüğünce bir şeyler anlatmaya gayret edeceğim. Kitabın bana göre en güçlü özelliklerinden birisi kurgusudur. Öyle ki sizi karakterler arasında dolaştırıp; farklı açılardan olaya bakmanızı sağlıyor. Yazar olayı farklı açılardan ele alırkende iyi geçişlerle hikayeyi sağlam bir yere oturtuyor. Kitabın bir başka başarısı ise dönem İngiltere'sini müthiş bir dil ve betimlemelerle anlatmasıdır. Okurken üzerinde fazlasıyla düşündüğüm ve finalinde oldukça duygusallaştığım modern bir klasiktir. 
Bu denli başarılı bir eserin film uyarlamasına gelirsek projenin başında güvenebileceğimiz bir isim var. 2005 yılında İngiliz Edebiyatı'nın yine önemli eserlerinden biri olan Pride & Prejudice kitabını uyarlayan ve büyük bir övgü alan Joe Wright yönetmenlik koltuğunda. Atonement bana göre Pride & Prejudice filminden daha iyi bir uyarlamadır. Bununda  asıl sebebi Atonement kitabında diyalogların ve olayların fazla olmayıp daha çok ruhani bir yapıda olması. Bu avantajla yönetmen hem tüm konulara değinmiş hem de kitabın ruhunu oldukça iyi yansıtmıştır. Zorunlu bir final değişikliğine rağmen (ki bu da hayli etkileyici kitapla pek farklılık yok.) bizden alkışları alıyor. Yine Joe Wright kamerasıyla bizi büyülemeyi başarıyor. Özellikle kameranın aralıksız 5  dakika dolaştığı bir sahne var ki muazzam. Daha önce blogta paylaşmıştım. Keira Knightley ve James McAvoy'ın iyi seçimler olduğunu düşünüyorum. Neyse biraz toparlarsak kitabı kadar filmide oldukça dramatik ve etkileyici. Wright kitabın kurgusunu bozmadan önümüze müthiş bir film sunuyor. Ve Atonement, Joe Wright'ın şu ana kadar ki en sevdiğim filmidir. Ayrıca yönetmen bu yıl Leo Tolstoy'un Anna Karenina uyarlamasıyla yine karşımızda olacak. Başrolünde yine Keira Knightley var. Geçenlerde fragmanı yayınlandı. Joe Wright'ın bu kadar sağlam referansları varken neden heyecanlayalım ki?

Gönül rahatlığıyla hem kitabını hem de filmini tavsiye edebilirim. Klasiklerden hoşlananlar birde bu modern klasiğe göz atsın.

İyi Okumalar...
İyi Seyirler... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder