15 Temmuz 2012 Pazar

The Amazing Spider-Man


Hiçbir zaman çizgi-roman okuyucusu olmadım. Dolasıyla Hollywood'un besin kaynaklarından biri olan çizgi-roman dünyasını ve karakterlerini ancak yönetmenlerin veya senaristlerin hünerleriyle ve bize aktardıkları kadarıyla tanıdım. 2002 yılında Marvel'in en önemli karakterlerinden biri olan Spider-Man Sam Raimi tarafından çekilmişti. Genel seyircinin beğenisini alması ve gişede mutlu ayrılması gelecek filmlerin önünü açtı. Spider-Man 2 yine gişe ve eleştirel anlamda başarılı olurken Sam Raimi'nin  Spider-Man 3 filmi gişede başarılı olsa da ağır eleştirilerden kurtulamadı. Sam Raimi'nin üçlemesinden ilk iki filmini çok severim. Hatta defalarca izlemişimdir. Fakat üçüncü film için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bu filmden sonra Sam Raimi'nin seriyi bir daha çekmeme kararından sonra ve üstelik başrol oyuncuları Tobey Maguire ve Kirsten Dunst'ta yeni film için kapılarını kapatınca Hollywood hiç çekinmeden seriyi yeniden çekme kararı aldı. Andrew Garfield'ı sevmeme rağmen ilk başta oynayacağını duyduğumda ister istemez bende bir  yadırgama oluştu. Yönetmenlik koltuğuna (500) Days of Summer ile büyük bir başarı yakalayan Marc Webb getirildi.  Marc Webb ve senaristleri hikayeyi eline yüzüne bulaştırmadan anlatıyor. Film herhangi bir yenilik getirmese dahi vasatın üstünde.  
Filmin fragmanlarında bangır bangır bağırdıkları "Anlatılmamış Hikaye Başlıyor" sloganı filmi izlerken  aklımızda "Benzer Hikayeyi Farklı Bir Konseptle Yedirme" sloganına dönüşüyor. İlk Spider-Man filmine benzer özellikler mevcut. Fakat Peter Parker bu sefer lisede okuyor. Ayrıca Mary Jane karakteri  yerine Gwen Stacy var. Peter Parker yine bir örümcek tarafından ısırılır. Fakat burda Peter'ın refleksleri gelişiyor. Ağ atma olayı kendi geliştirdiği bir sistem. Duyduğuma göre çizgi-roman'dada öyleymiş. Hatırlayacağınız gibi Sam Raimi'nin filmlerinde ağlar Peter Parker'ın vücundan çıkıyordu. Onun için The Amazing Spider-Man bu noktada daha gerçekçi bir çizgi çiziyor. Yine Ben Amca'nın akıbeti Raimi'nin ilk Spider-Man filmindeki gibi. Hikayede olan bazı farklılıklar ise Harry ve babasının olmaması, Peter'ın ailesinin olay örgüsüne katılması. İtiraf etmeliyim ki Peter'ın babasının hikayesi biraz havada kalıyor. Webb'in bu noktadan çıkarak dramatik bir iskele oluşturmaya çalıştığı kesin fakat her zaman bu duyguyu bize veremiyor. Yer yer bariz şekilde sizi rahatsız eden mantık hatalarına yer veriyor. Aksiyon arayanlar için ise filmin ilk yarısı sabır gerektirecek. Filmin 3D versiyonunu Xpand olarak izledim. Bu anlamda derinliğini beğendim. Fakat çoğu seyircinin beklediği "Cisimler ekrandan üzerime doğru gelsin." kalıbı için seyircinin yine final ayağını beklemesi gerekecek. Andrew Garfield hakkındaki şüphelerim ise boşuna çıktı. Gayet Spider-Man kimliğine yakışmış. Yalnız Mary Jane karakterinin yokluğu hissediliyor. Onun yerine gördüğümüz Gwen Stacy karakteri başlarda  çok sönük kalıyor. Daha sonra olaylara dahil olsa da Mary Jane karakteri gibi sevemedim. Emma Stone iyi oynasada "Keşke sarışın olmasaymış." diyebilirsiniz. Filmin kötü karakterinin yetersizliği film bittikten sonra hissediliyor. Ayrıca filmin müzikleri ise çoğu kişiyi rahatsız etmiş durumda. Yeterince insanı atmosfere hazırlayamıyor. Bazen sahneyle uyumsuz olabiliyor. Bu olumsuzluklara rağmen teknik açıdan başarılı bir film. Oyunculuklar konusunda bir kusur yok. Yer yer mizahi olarak sizi iyi kucaklıyor. Bu yaz The Dark Knight Rises öncesi size güzel bir antreman gibi gelecek. 

C+

7 yorum:

 1. Tebrikler güzel bir değerlendirme olmuş :) filmi ev sinemasına saklayacağım sanırım. izlemediğimden yorum yapamayacağım ancak ilk film olmanın sıkıntısını aksiyon anlamında yaşamış anladığım kadarıyla yeni Spiderman

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler. Genel anlamda seyircinin düşünceleride böyle. Hem aksiyon olarak hem de kötü karakter olarak belki seyircileri tatmin etmeyebilir. Bu anlamda bir sıkıntı olabilir. Onun dışında beklentiler yüksek seviyede olmazsa izlenilir. Ben Raimi'nin ilk iki Spider-Man filmini tercih ederim.

  YanıtlaSil
 3. Evet ben de Raimininkileri tercih ederim bunu henüz izlememiş olsam da. Çoğunluğun aksine 3. filmi de severim bu arada :)

  YanıtlaSil
 4. Bende en az 2-3 kez izlemişimdir son filmi. Elbette yine keyifle izleniliyor. Yalnız ilk iki filmin gölgesinde kalıyor. Umarım bu filmide beğenirsin:)

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. evet biraz dağınık son film. yeni filmden çok umutlu değilim. keyifli bir seyirlik olduğu belli ama eleştiriler de belli ediyor durumu :)

  YanıtlaSil
 7. Zaten bende öyle izledim. Anca keyif aldım. Bir beklentiye girmemekte fayda var:)

  YanıtlaSil