17 Eylül 2012 Pazartesi

Jin líng shí san chai

Jin líng shí san chai/The Flowers of War sinema sektöründe sıkça gördüğümüz yıkımın insan üzerindeki etkilerini gösteren bir savaş filmi. Belki çoğu sinemaseverin "Artık yeter" nidalarına karşın ben bu tür hikayeleri hala dinlemeye ve izlemeye hazırım. Çünkü yaşanmışlıklar üzerine en ufak bir empati bağını kurabilirsek insani yönden bir gelişim gösterebiliriz. En azından bu yönde bir umut taşıyorum. Elbette filmin derdini eline yüzüne bulaştırmadan anlatması bu türde en önemli etkenlerden biri. Nitekim Jin líng shí san chai yapımı bunu başarıyor. 

"20 gün süren bombardımanın ardından Nanking sonunda Japonlara teslim oldu. Tarih 13 Aralık 1937 idi. O gün herkesin koştuğunu hatırlıyorum. Ama hiç kimse o ağır sis bulutundan kaçamıyordu." 
Nanking şehri acıyla yüzleşmek zorundadır. John Miller çok farklı bir amaçla Nanking'e ayak basmıstır. Savaşın ortasında kalan masum insanların yollarının kesişmesi kaçınılmazdır. 
Jin líng shí san chai filminin teması "Savaşın Arasında Kalan Masum Siviller". Elbette bu temayı işleyen birçok film gördük. Fakat ek olarak çok ince bir noktaya değinmeyi başarıyor. Toplum tarafından dışlanan insanlarıda hikayeye dahil ederek 'Toplumsal Bakış Açısı'-nı bir noktada sorguluyor. Christian Bale'ın oyunculuğu yine göz kamaştırıyor. Bazı sahnelerde öyle iyi oyunculuk çıkarıyor ki gözlerimizin parlamamasına imkan yok. Diğer oyunculuklarda gayet başarılı. Filmin görsel ekibi işçilik olarak iyi olsa da birkaç yerde ben kendi adıma aksamalar hissettim. Yinede bu filmin bütününü bozmayan bir iki ufak sekans şeklinde. Jin líng shí san chai bir aksiyon filminden daha çok bir savaş draması. Bu yüzden izleyecek olanların bunu göz önünde bulundurmasında fayda var. Film bir başyapıt mertebesinde olmamasına rağmen kendini izlettirdiğini söylemek mümkün. Özellikle yer yer mizahisiyle çoğu kezde dramatik sahneleriyle akıllarda yer edinebilir. Daha önce başarılı yapımlara imza atmış yönetmen Yimou Zhang bu kez fazla beklentiye girilmezse çoğu kişinin beğeneceği bir film önümüze sunmuş.

B

5 yorum:

  1. eleştirisi güzel olmuş :) şu an vizyonda olan filmler içinde gerçekten izlemek istediklerimden. Zhang Yimou önemli bir etken. 7 oldukça iyi bu film için

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler:) Filmden oldukça memnun kalacağını düşünüyorum. Blog genelinde bir puan kısma durumuna geçtiğim bugünlerde 7 puan az değil:)

    YanıtlaSil
  3. rica ederim evet tarihsel dramalara özel bir ilgim de var memnun edecek umarım. 7 kesinlikle az değil :)

    YanıtlaSil