27 Ekim 2012 Cumartesi

Cloud Atlas

Matrix filminin yaratıcıları Wachowski Kardeşler ile Perfume: The Story of a Murderer ve henüz izlemediğim Lola rennt'in yönetmeni  Tom Tykwer'ın giriştiği Cloud Atlas, fragmanının yayınlanmasıyla seyircinin genelinde büyük beklentiler oluşturdu. Kendi adıma fragmandan sonra bile heyecanlanmazken haliyle filmden pek bir beklentim yoktu. En ufak bir beklentimin olmaması nedeniyle olacak ki filmi beğendim. Zira filmi büyük bir heyecanla bekleyen birkaç sinefillin hayalkırıklığına uğradığını da okudum. Cloud Atlas birden fazla türü kendi içinde barındıran ve farklı lezzetler sunan bir yapım. 
Altı farklı hikayeyi anlatan Cloud Atlas'la Wachowski Kardeşler ile Tykwer'ın büyük bir işe kalkıştığı belli. Birden fazla hikayeyi işleyen çoğu filmin bir hezimet yaşayıp, işin üstesinden gelemediğini gördük. Cloud Atlas'ın bu konuda fazla sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum. Totale baktığınızda kabul ediyorum bu hikayelerden altı farklı film olabilir. Hatta bazıları çok iyi işler bile olabilir. Fakat Cloud Atlas hiç azımsanmayacak bir sürede bu altı hikayeyi birbiri içine iyi serpiştiriyor. Tabi bazı hikayelerde çeşitli zayıflıklarında olduğunu göz ardı edemeyiz. Birkaç yerde klişeler de gördük. Yalnız bu çokta rahatsız edebilecek bir düzeyde değil. Film vermek istediği mesajları gayet iyi bir şekilde ifade ediyor. Açgözlülük, aşk, hırs, günah, devrim filmin temasına ne dersek diyelim aslında ışık tuttuğu şey insanoğlunun en basit ve güçlü olan özellikleri. Filmin ana temelleri ise korku ve özgürlük üzerine. 
Makyaj olayını ayrı konuşmak lazım. Her oyuncu birkaç karakteri canlandırdığı için en büyük iş makyaj ekibine düşüyor. Bu konuda film çok iyi eleştiriler aldığı gibi makyajlara burun kıvıranlarda oldu. Görsel olarak çok iyi tiplemeler olduğu gibi içimize sinmeyenlerde çıkıyor. Film boyunca "Bu olmuş, bu olmamış." muhabettini yapıyorsunuz. Diğer teknik işlerde gayet iyi. Görsel efektlerde ise bir aşırıya kaçma durumu yok. Filmin yapısı çok uygun olmasına rağmen böyle bir tercihe gitmedikleri için memnunum.
Ve oyuncular. Ne desek ki tam bir yıldız geçidine dönüşüyor. Tom Hanks ile başlayalım. Her zaman ki gibi kendisine verilen işin üstesinden geliyor. Halle Berry ise eh işte karakterlere uyum sağlıyor. Belirli bir sakinlikte. Jim Broadbent'e ayrı parantez açmak istiyorum. İşin mizah yönünü çok iyi üstlenmiş. Özellikle Cavendish karakterini çok beğendim. Ben Whishaw, James D'Arcy, Jim Sturgess ve  Doona Bae iyi iş çıkaran isimler. Hugo Weaving ise her filmde olduğu gibi belli başlı bir ortalamayı tutturuyor. Akılda kalıcı karakteri var mı var fakat yine de bildiğimiz Hugo Weaving. Anladınız işte:) Hugh Grant ise şöyle değerlendirmek lazım. Diğer oyuncuların aksine onu bir konuk oyuncu gibi düşünmeliyiz. Yoksa karakterleri fazla ön planda olmadığı için bir memnuniyetsiz oluşabilir. 

Nihayetinde Cloud Atlas üzerinde çok konuşulabilecek bir yapım. Aşırı bir beklentiyle izlenmezse izleyen herkesi memnun edebilecek bir film. Bu yıl bilim-kurgu adına elverişli bir yıl oldu. Büyük yapımlar izledik. Umarım seneye de bu türün iyi filmlerini izleriz. 

B

4 yorum:

 1. yazında da belirttiğin gibi makyajdan, anlatısına kadar pek çok konuda seyirciyi ikiye ayırdı film. puanın da 7 - 7.2 gibi bir şey olur diye tahmin ediyordum 7.3'ü görünce iyi tahmin etmişim dedim. bloglarmız sayesinde sinemaya bakışımızı baya öğrendik birbirimizin :) eline sağlık eleştirin yine iyi olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ayrı cepheler oluşturdu. Bence ne çok batırmak lazım filmi ne de başyapıt olarak görmek. Tek korkum ilerki zamanlarda seyircinin suyunu fazla çıkarması. Filmden soğumamıza neden olabilir. Birbirini takip edince aşağı yukarı zevkleri tahmin edebiliyorsun. Bende senin beğeneceğini düşünüyorum. Teşekkürler:)

   Sil
 2. Benim için başyapıt da olabilir yani öyle bir ihtimal var.. evet bloglarda bir de düşüncelerimizi ve bakışımızı net bir şekilde ifade ettiğimizden tahmin etmek kolaylaşıyor. rica ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz The Fountain'e yakın durmasıyla senin için öyle bir ihtimal olabilir. Umarım yakın zamanda izlersin filmi:)

   Sil