5 Ocak 2013 Cumartesi

Kısa Eleştiriler Vol. 3: 2012 Yapımları

De rouille et d'os
İngilizce'ye Rust and Bone(Pas ve Kemik) olarak geçen De rouille et d'os biri hayatta başarılı olamamış ve diğeri ise kazayla uzuvlarını kaybeden iki insanın birbirlerini tekrar hayata bağlama hikayesini anlatıyor. Sektörde sık sık işlenmiş bir konu. Hatta bu yıl yine Fransız yapımı Intouchables'ta aynı kulvardaydı. De rouille et d'os genel olarak iyi kotarılmış bir film. Zaman geçtikçe etkisi iyice azalan filmlerden biri olduğuna inanıyorum. Oscar Ödüllü Marion Cotillard'a bir kez daha Akademi'ye aday olacak gibi. Aşırı beklentiyle izlenmezse herkesin memnun kalabileceği bir film. 
B

Pieta
Saplantılı ve öldüren 'anne sevgisi' ile  Ki-duk Kim bu kez ahlak çizgileriyle oynuyor. Barındırdığı şiddetle öğeleriyle ve ahlaki değerleri altüst etmesiyle rahatsız edici bir sinema deneyimi. Filmin finalini fazlasıyla beğenmeme ve sinema dilinde herhangi bir pürüzlük olmamasına rağmen filme aman aman bayıldığımı söyleyemem. Ama Ki-duk Kim'in yakaladığı başarılı sinema kariyerinin ivmesini düşürmüyor.
B

Lawless
Sevdiğim The Road filminin yönetmeni John Hillcoat'ın yeni filmi Lawless yıldızlarla dolu bir kadroya sahip. Shia LaBeouf, Tom Hardy, Jessica Chastain, Mia Wasikowska, Guy Pearce ve Gary Oldman. Daha ne olsun değil mi? Ne yazık ki Lawless yılın çerezlik filmlerinden. Film ara ara sıkmakla birlikte genel olarak sorunsuz ilerleyen bir film. Buna rağmen herhangi bir kalıcılığa sahip olmayan film, dramasını da güçlü oluşturamıyor. Gary Oldman'ın silik karakteri ise hiç olmasa daha iyi misali. Buna rağmen boş zamanınızda vakit geçirmek istiyorum diyorsanız buyrun LawlessFakat izlemeseniz de pek bir şey kaçırmazsınız. 
C

Trouble with the Curve
Clint Eastwood'un yanında uzun süre 2. yönetmenlik yapmış Robert Lorenz'in ilk yönetmenlik deneyimi. Başrolünde bu aralar pek ekranlarda görünmeyen efsane isim Clint Eastwood var. Trouble with the Curve bir baba ve kızın ilişkileri üzerine hikayesini anlatmakta. Arka plana da beyzbol'u yerleştiriyor. Ne yazık ki film vasatı aşamıyor. Filmi izlerken çok sıkıldım. Bir an önce ne anlatacaksa anlatsın diye bekledim. Sonuç olarak etkileyicilikten pek uzak bir film. Ek olarak Amy Adams ve Justin Timberlake, Robert Patrick ve John Goodman'la iyi bir cast oluşturuyor. Ne yazık ki oyunculuklar filmi kurtarmaya yetmiyor. Yılın en talihsiz seyirliklerinden birini yaşatıyor. 
C-

4 yorum:

 1. Sadece Lawless'ı izledim bunlardan ve vasattı. o kadroya yazık olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu filmlerde aşapğı yukarı düşüncelerimiz aynı olur gibi. Evet Lawless baya kadroyu harcamış özellikle Oldman.

   Sil
 2. evet bence de öyle olur :) yavaş yavaş izlerim hepsini

  YanıtlaSil