21 Ocak 2013 Pazartesi

Silver Linings Playbook

Toronto Film Festivali'nde gösterildiğinden bu yana övgüler alan Silver Linings Playbook oldukça çarpık ilişkilere göz atan başarılı romantik-komedi filmlerinden biri. Filmin yönetmenlik koltuğunda geçtiğimiz senelerde The Fighter filmiyle iyi bir çıkış yakalayan David O. Russell var. 

Yaşadığı ağır travmadan sonra Pat akıl hastanesine kapatılmıştır. Tepkileri ağır dozda ve şiddete eğimli bir kişiliğe sahiptir. Kısacası manik depresiftir. Şartlı tahliye ile eve dönen Pat hala olayları tam atlatmış değildir ve hala kendini kontrol etmekte zorlanmaktadır. Tiffany ise depresyondan yeni çıkmıştır. Aslında Tiffany'de Pat'e yakın depresif haller gösterebilmektedir. Tahmin edeceğiniz gibi ikilinin hayatları kesişecektir ve yeni bir hayata başlamak için birbirlerinin yaralarını saracaklardır. 
Öykünün başından sonuna kadar dikkatimizi ayakta tutmasının sırrı arızalı karakterlerin her an ne yapacağı belirsiz durumda olması. Pat ve Tiffany ne kadar uyumsuz kişilikler olsa da çevresindekilerde pek normal değildir. Pat'in obsesif-kompulsif rahatsızlığa sahip babası da sorunlu tiplerdendir. David O. Russell bu karakterlerin zenginliklerini gün yüzüne çıkararak aralarında sıkı bir bağ kuruyor. Bu bağın meyvelerini de en fazla aile krizlerinde alıyor. Pat'in bir düğün kasedini arama sahnesi var ki mizahi açıdan çok güçlü. David O. Russell'ın hafif şiddetle harmanladığı bu sahne size unutulmaz anlar yaşatıyor. Yönetmenin The Fighter filminde de yine buna benzer bir sahnesi vardı. Bunun dışında araya eklenen zeki esprilerde bizden alkış alıyor.  
Projeyi ilk duyduğumda açıkçası Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence'ın bu denli başarılı bir iş çıkaracakları aklımın ucundan geçmezdi. İkiside tüm o çılgın reaksiyonları arasında ölçülü oyunculukları ile göz dolduruyorlar. Robert De Niro'yu iyi filmlerde görmeyi özlemişiz. Tek kelimeyle performansı büyüleyici. Üç oyuncununda Oscar adaylığı alması şaşırtıcı değil. Jacki Weaver'da tutmuş olan Cooper-Lawrence-De Niro kimyasını bozmuyor. Hatta denge getiriyor. Fakat Oscar adaylığı gerekli miydi? -Tartışılır bir durum. Unutmadan Chris Tucker'da ara ara gözükmesiyle iyi rol çalıyor. 

Silver Linings Playbook beğendiğim ama üzerine bir şeyler yazmak için zorlandığım filmlerden bir tanesi. Genel seyircinin beğeneceğini düşünmekteyim. 8 dalda Oscar adaylığını kapmış durumda. Önümüzdeki günlerde ödüller için şansının ne olduğunu hep birlikte göreceğiz. 

B+

5 yorum:

 1. abartılıyor mu acaba bilemiyorum bu film ama ben severim bu tip yenilikçi romantik komedileri. izleyince yazarım yine düşüncelerimi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz bahsedildiğinden daha az sevebilirsin. Bende ufakta olsa öyle bir his bıraktı. Ama beğendim filmi. Birkaç sahnede kopup götürüyor harbiden.

   Sil
  2. B+ zaten puana vurduğumuzda yüksek oldukça. Bakalım yeni bir Little Miss Sushine vakası mı? oscar macerasını da düşünürsek olabilir. hım kopup götürüyor demek :)

   Sil
  3. Little Miss Sunshine daha iyi kanımca. İzleyince hangi sahnelerden bahsettiğimi anlayacaksın:)

   Sil
  4. Ayrıca Little Miss Sunshine gibi duygusal bir youğunluğu yok. Yani dramatik yapısı biraz daha zayıf.

   Sil